V roce 2016 oslavil Hornicko historický spolek Západočeských uhelných dolů své první narozeniny. Již od začátku nového kalendářního roku se členové spolku zúčastnili několika hornických akcí, kde reprezentovali náš region a hlavně jsme uspořádali 1. Hornický ples.

9. února 2016 pozval 1. místopředseda senátu Přemysl Sobotka zástupce hornických spolků České, Slovenské a Německé spolkové republiky do senátu parlamentu České republiky. Náš hornický spolek se návštěvy také zúčastnil. Setkání bylo zahájeno v Rytířské síni Valdštejnského paláce, kde byli všichni přivítáni. Následovala prohlídka historických prostor senátu a v neposlední řadě jsme nahlédli do bývalé konírny Valdštejnského paláce, kde zasedá našich 81 senátorů. Klub přátel hornického muzea Ostrava všem představil výstavu, o dvacetileté historii spolku a aktivitách, které za tuto dobu pro veřejnost uspořádal. Hornický spolek Stříbro zde poprvé předvedl repliky hornických uniforem vyšších báňských úředníků z roku 1814, které vznikly po dlouhodobé badatelské činnosti v našich archivech a dobové literatuře. Uniformy budou v budoucnu vystaveny v muzeu ve Stříbře. Setkání probíhalo v přátelské atmosféře a např. hornický spolek z Kladna nás pozval k návštěvě bývalého dolu Mayrau, kde provozuje muzeum.

Dále jsme byli pozváni na lampionový průvod do Stříbra, který pořádal 13. února 2016 místní hornický spolek u příležitosti tří významných hornických událostí z roku 1806. Před 210 lety císař František I. udělil stříbrským havířům právo nosit hornické uniformy, jeho manželka Marie Terezie jim věnovala cechovní prapor s vyobrazením sv. Prokopa a zároveň byla vybudovaná pro horníky Červená lávka přes řeku Mži pro ulehčení cesty k dolům při kopci Ronšperk. Z našeho spolku dorazili do průvodu i s praporem Josef Kroc, Rudolf Hrdlička a Jakub Bacík. Kromě HHS ZUD přijeli i kolegové ze Sokolova. Lampionový průvod byl zahájen hornickou hymnou a proslovy předsedy a místopředsedy stříbrského hornického spolku. Následovala slavnostní salva měšťanského střeleckého sboru královského města Stříbra. Poté se průvod, osvětlený lampiony a loučemi, vydal z náměstí uličkami do hornického skanzenu na břehu řeky Mže. Do kroku zahrála kapela Amátovka a připojilo se na 200 místních obyvatel. Po příchodu do skanzenu následoval ohňostroj, dále si všichni mohli prohlédnout vystavené exponáty a nakoupit suvenýry. Již teď se těšíme na další hornickou akci ve Stříbře.

2. dubna 2016 pořádal náš spolek 1. Hornický ples, u příležitosti 1. výročí svého založení. Večeru předcházely dlouhé přípravy. V prvé řadě bychom chtěli poděkovat obcím na nýřansku a všem, kteří konání plesu podpořili. K poslechu a do tanečního kroku hrála nýřanská kapela PeOn Band a večerem provázel pan Antonín Lukášek. Podpořit nás přijeli i kolegové z hornických spolků ze Stříbra a Sokolova. Po prvním bloku písní následovalo představení publikace „Zbůch 2015“, na které se HHS ZUD podílel společně s doktorandy Fakulty architektury ČVUT a Výzkumným centrem průmyslového dědictví v Praze. Naši členové Václav Kraus, Josef Kroc, Reinhold Pluhař, Václav Straka a Josef Vostárek, přispěli velkým množstvím bohatých vzpomínek na život horníků a hlavně na těžkou každodenní hornickou práci. Studenti poté tvořili projekty na nové využití postindustriálního areálu dolu ve Zbůchu a okolní krajiny, které jsou představeny v knize a doplněny sociologickým, krajinářským a historickým pohledem na náš region. Po představení jsme společně knihu pokřtili. Poté převzal slovo Jaroslav Jiskra ze Sokolova a jako zástupce Nadace Georgia Agricoly předal vyznamenání LUX EX TENEBRIS (Světlo v temnotách) Josefovi Krocovi a Jakubovi Bacíkovi za udržování hornických tradic a příkladnou mezispolkovou hornickou spolupráci. Poté opět pokračovala hudební produkce. Všichni se na plese velmi dobře bavili až do pozdních hodin. Setkalo se zde i mnoho bývalých spolupracovníků z řad horníků. Již se těšíme na následující rok, kdy bychom chtěli uspořádat druhý ročník hornického plesu, o kterém Vás budeme včas informovat.

Publikace „Zbůch 2015“ byla 12. května 2016 představena také na akademické půdě. Na Fakultu architektury byli pozváni všichni účastníci studentského workshopu, včetně zástupců našeho hornického spolku, kteří se podíleli na knize.

V dalších měsících roku 2016 máme v plánu mnoho aktivit a již jsme pozváni i na velký počet hornických oslav:

  • Ve dnech 10. – 12. června 2016 se budou v Příbrami konat největší hornické slavnosti roku na území ČR, 20. setkání hornických měst a obcí a zároveň 16. evropský den horníků a hutníků.
  • 11. června 2016, kdy je v plánu hlavní program s průvodem městem, organizuje náš spolek výlet do známého středočeského hornického města.
  • 25. června 2016 slaví na druhé straně republiky 95. výročí založení Kroužek krojovaných horníků dolu František Horní Suchá.
  • V měsíci srpnu, konkrétně 12. – 14. 8. 2016, se koná 9. stretnutí banských miest Slovenska v Gelnici.
  • 19. – 21. srpna 2016 slaví lázeňské město Jáchymov 500. výročí od založení města a 300. výročí od založení prvního hornického učiliště na světě.
  • 3. září 2016 pořádají kolegové ze Stříbra hornické slavnosti u příležitosti 215 let od založení Horního úřadu ve městě.
  • 10. září 2016 jsme pozváni dokonce na dvě oslavy, Hornický spolek ze Sokolova pořádá Den horníků a kolegové z Mostu slaví 20 let od svého založení.

Po loňském úspěšném roce bude Hornicko historický spolek Západočeských uhelných dolů pořádat již druhý ročník Dne horníků ve Zbůchu. Oslavy se budou konat 3. září 2016 opět v areálu bývalého dolu Obránců míru ve Zbůchu. Bližší informace a program budou do poloviny srpna zveřejněny. Budou zde také představeny výsledky studentských projektů z knihy „Zbůch 2015“.

Zdař Bůh!

Sepsal Ing. Jakub Bacík (předseda spolku)

(původně publikováno na )

Kategorie: Aktuality

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies.  View more
Nastavení cookies
Přijmout
Odmítnout
Nastavení Cookies
Soukromí a Cookies
Název Aktivní
__wpdm_client

Kdo jsme

Naše webová adresa je: https://hhszud.cz.

Jaké shromažďujeme osobní údaje a proč je shromažďujeme

Komentáře

Když návštěvníci přidají komentář na tento web, jsou shromažďovány údaje zobrazené ve formuláři pro komentář, dále IP adresa návštěvníka a řetězec user agent definující prohlížeč, což pomáhá k detekci spamu. Službě Gravatar může být poskytnut anonymní řetězec vytvořený z vaší emailové adresy (nazývaný také hash), díky kterému lze určit jestli tuto službu používáte. Zásady ochrany osobních údajů služby Gravatar jsou k dispozici zde: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vašeho komentáře je váš profilový obrázek viditelný pro veřejnost v kontextu vašeho komentáře.

Média

Pokud nahráváte obrázky na tento web, měli byste se vyhnout nahrávání obrázků s vloženými údaji o poloze (EXIF GPS). Návštěvníci webu mohou stáhnout a zobrazit libovolné data o poloze z obrázků na webu.

Kontaktní formuláře

Cookies

Pokud na naše stránky přidáte komentář, můžete povolit uložení jména, emailové adresy a webové stránky do cookies. Tímto způsobem se snažíme zvýšit váš komfort, když budete psát nový komentář už pak nebudete muset tyto údaje znovu vyplňovat. Tyto soubory cookies budou mít životnost jeden rok. Pokud máte účet a přihlašujete se k tomuto webu, nastavíme dočasné cookie pro ověření, zda váš prohlížeč přijímá soubory cookies. Tento soubor cookie neobsahuje žádné osobní data a při zavření prohlížeče se zruší. Při přihlašování vám nastavíme také několik souborů cookies pro uložení vašich přihlašovacích údajů a pro nastavení zobrazení obrazovky. Přihlašovací soubory cookies mají životnost dva dny a cookies pro nastavení zobrazení mají životnost jeden rok. Pokud potvrdíte možnost „Zapamatovat si mě“, vaše přihlášení bude trvat dva týdny. Pokud se ze svého účtu odhlásíte, přihlašovací cookies budou odstraněny. Pokud upravujete nebo publikujete článek, bude ve vašem prohlížeči uložen další cookie. Tento cookie neobsahuje žádné osobní data a jednoduše označuje ID příspěvku, který jste právě upravili. Jeho platnost vyprší po 1 dni.

Vložený obsah z dalších webů

Příspěvky na těchto stránkách mohou obsahovat vložený obsah (například videa, obrázky, články atd.). Vložený obsah z jiných webových stránek se chová stejným způsobem, jako kdyby návštěvník navštívil jiný web. Tyto webové stránky mohou shromažďovat data o vás, používat soubory cookies, vkládat další sledování od třetích stran a sledovat vaši interakci s tímto vloženým obsahem, včetně sledování interakce s vloženým obsahem, pokud máte účet a jste přihlášeni na danou webovou stránku.

Analytika

S kým sdílíme vaše údaje

Jak dlouho uchováváme vaše údaje

Pokud přidáte komentář, komentář a jeho metadata budou uchovávána po dobu neurčitou. Údaje jsou uchovávány za účelem automatického rozpoznání a schválení všech následných komentářů, místo jejich držení ve frontě moderování. Pro uživatele, kteří se registrují na tomto webu (pokud mají tuto možnost), ukládáme také osobní údaje, které uvádějí ve svém uživatelském profilu. Všichni uživatelé mohou kdykoliv vidět, upravovat nebo smazat své osobní údaje (s výjimkou toho, že nemohou změnit své uživatelské jméno). Administrátoři webu mohou také tyto informace zobrazit a upravovat.

Jaké máte práva?

Pokud máte na tomto webu účet nebo jste zde přidali komentáře, můžete požádat o obdržení souboru s exportem osobních údajů, které o vás uchováváme, včetně všech údajů, které jste nám poskytli. Můžete také požádat o odstranění veškerých osobních údajů, které o vás uchováváme. Tato možnost nezahrnuje údaje, které jsme povinni uchovávat z administrativních, právních nebo bezpečnostních důvodů.

Kam posíláme vaše data?

Komentáře návštěvníků mohou být kontrolovány prostřednictvím automatizované služby detekce spamu, která může být umístěna v zahraničí.
Uložit nastavení
Nastavení cookies