Zajímavosti
Historické metody dobývání při těžbě uhlí v západočeském uhelném revíru
Převzato z: https://www.zdarbuh.cz/
Převzato z: https://www.zdarbuh.cz/
Historie tohoto dolu začíná již otevřením dolu Krimich I situovaným v Nýřanech, který byl založen v roce 1867 v důlních mírách položených v roce 1856. Do provozu byl uveden v roce 1869. V té době byl nejhlubším dolem v západočeském revíru – dosáhl hloubky 202 m. Výdušná jáma byla hluboká Číst více…
Katastrální území Nýřany tvoří z geologického hlediska součást plzeňské kamenouhelné pánve. Bazální karbonská sedimentace začala na rozhraní westfalu C na již stabilizovaném proterozoiku zarovnáním dílčích depresí. Ukládání sedimentů převážně ve fluviatilní makrofacii cyklicky členěné sedimenty bažin a stagnujících vod pokračovala s několika významnými hiáty až do stefanu C. Ukládání karbonských Číst více…
Tato uhelná pánev je oddělena od ostatních pánví na Nýřansku žulovým hřbetem na Holýšovsku. Většina uhelných slojí procházela pod lesem Výtuň, dále pod obcemi Merklín, Kloušov a Buková. První těžba na Merklínsku se klade na začátek 18. století. Z prvních vrchnostenských těžařů byl hrabě Kolovrat, který doloval na výchozech uhelných Číst více…
Počátky dobývání kamenného uhlí na Mantovsku se kladou do osmdesátých let 18. století. Na začátku 19. století dolovali hrabě Schönborn a hrabě Waldstein, který měl také šachty v Liticich u Plzně, na malých šachtičkách až do roku 1844. V roce 1853 mantovské důlní míry a důlní míry hrabat Waldsteina a Číst více…
Tento důlní podnik prošel určitým historickým vývojem, než se stal jedním z největších těžařských podniků na Plzeňsku. V roce 1860 byla založena několika těžaři společnost, která nesla název „Gewerkschacht Westböhmischer Bergbau und Hüttenverein“ (Západočeský horní a hutní spolek) a byla schválena královským horním hejtmanstvím v Praze roku 1861. Ředitelem společnosti Číst více…