Čtvrtý roční Dne horníků ve Zbůchu

Hornicko historický spolek západočeských uhelných dolů pořádal 1.září 2018 v areálu ZUD a.s. Zbůch čtvrtý ročník Dne horníků. Počasí nám sice moc nepřálo, ale přesto byla účast velmi dobrá. Za aktivní spolupráce s hasiči z Úherec, starosty Vlastimila Blažka z Úherec a starosty Ing. Hájka ze Zbůchu a členů spolku byl v pátek před oslavou připraven areál v prostoru ZUD a.s. a v sobotu jsme tak mohli přivítat členy našeho spolku a všechny hosty a účinkující.

Letos byl Den horníků spojen s významným výročím, kterým bylo uplynutí 100 let od důlního neštěstí na dole Austria v Týnci u Zbůchu, při kterém zahynulo 13 horníků. Na památku horníkům byl před sto lety vystavěn na hřbitově v Chotěšově pomník, později vyhlášený jako kulturní památka. Náš spolek se na své členské schůzi v roce 2017 zavázal zrestaurovat pomník, ponechaný svému osudu skoro po celých sto let. Zavázali jsme se k tomu, že objekt bude ke stému výročí svou vizáží důstojným připomenutím tragédie takového rozsahu.   Pomník nám byl obcí Chotěšov předán do nájmu a nám se podařilo dostát svému slibu. Ke 28.srpnu 2018, se objekt skvěl opět v celé své důstojné kráse a v rámci Dne horníků 1. září se mohl u pomníku odbýt v důstojném prostředí pietní akt k uctění památky horníků, kteří zahynuli pří důlním neštěstí.   Zrestaurování pomníku horníkům v Chotěšově a hlavně kladné hodnocení veřejnosti tohoto počinu spolku je pro nás výzvou. Spolek se bude o pomník trvale starat a máme v plánu starat se i o další pomníčky a památky na hornictví na Plzeňsku a Břasku, tedy revíru ZUD. V rámci akce byla předána zástupcem obce Chotěšov certifikátem částka 10.000,- Kč. Tu obec Chotěšov získala za obnovu kulturních památek, konkrétně obnovu památníku třinácti horníkům, kteří zahynuli při důlním neštěstí před 100. lety, v soutěži Vesnice roku.

Pietní akt u pomníku na hřbitově v Chotěšově byl prvního září důstojným zahájením 4. ročníku Dne horníků. Položením věnce a kytic za přítomnosti členů spolku, hostů, kněze, místních občanů a místostarosty obce Chotěšov Daniela Koláčka byla uctěna památka zahynuvších horníků. Odpoledne se potom sešli k přátelskému posezení členové spolku, jejich rodinní příslušníci, příznivci spolku a hornictví na Plzeňsku a Břasku a hosté z pozvaných spolků v areálu ZUD a.s., aby se společně pobavili a přátelili. K poslechu hrála skupina Duo a úspěch sklidilo vystoupení pěveckého spolku z Radnic se starými hornickými písněmi. Program a zajištění celé akce, která je jednou ze stěžejních společenských akcí spolku, napomohly financovat MAS Radbuza, obec Zbůch a tradičně ZUD a.s. Zbůch. Účinně nám pomohla obec Úherce, když nám selhali s přípravou hasiči ze Zbůchu. Všem za jejich spolupráci upřímně děkujeme. I přes nepříznivé počasí, které zhatilo řadu plánovaných vystoupení, byla atmosféra a nálada všech přítomných příjemná, přátelská a pro další činnost spolku povzbuzující. Za příkladnou spolupráci s obcí poděkoval spolku i přítomný starosta obce Zbůch Ing.Hájek Jiří.

Hornicko historický spolek ZUD děkuje všem, kteří přispěli ať už svojí přítomností, vlastníma rukama nebo finanční injekcí za úspěšný průběh čtvrtého ročníku Dne horníků a těší se na setkání se všemi členy i příznivci, při dalších společných akcích.

Zdař bůh

Za VV HHS ZUD Vlasta Hanauerová

Chotěšov 1.9.2018 – pietní akt u pomníku horníkům, kteří zahynuly při důlním neštěstí na dole Austria v Týnci u Zbůchu

 

Stužkování spolkových praporů na slavnosti čtvrtého ročníku Dne horníků ve Zbůchu

 

Jako vždy pozornost si získala výstava dokumentů z historie hornictví na Plzeňsku a Břasku a dokumentů z činnosti HHS ZUD instalovaná z důvodu špatného počasí v chodbě objektu ZUD.

Kategorie: 2018Aktuality

1 komentář

Antonín Cubera · 2. 12. 2018 v 17:43

O.K.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *