Čtvrtý roční Dne horníků ve Zbůchu

Hornicko historický spolek západočeských uhelných dolů pořádal 1.září 2018 v areálu ZUD a.s. Zbůch čtvrtý ročník Dne horníků. Počasí nám sice moc nepřálo, ale přesto byla účast velmi dobrá. Za aktivní spolupráce s hasiči z Úherec, starosty Vlastimila Blažka z Úherec a starosty Ing. Hájka ze Zbůchu a členů spolku byl v pátek před oslavou připraven areál v prostoru ZUD a.s. a v sobotu jsme tak mohli přivítat členy našeho spolku a všechny hosty a účinkující.

Letos byl Den horníků spojen s významným výročím, kterým bylo uplynutí 100 let od důlního neštěstí na dole Austria v Týnci u Zbůchu, při kterém zahynulo 13 horníků. Na památku horníkům byl před sto lety vystavěn na hřbitově v Chotěšově pomník, později vyhlášený jako kulturní památka. Náš spolek se na své členské schůzi v roce 2017 zavázal zrestaurovat pomník, ponechaný svému osudu skoro po celých sto let. Zavázali jsme se k tomu, že objekt bude ke stému výročí svou vizáží důstojným připomenutím tragédie takového rozsahu.   Pomník nám byl obcí Chotěšov předán do nájmu a nám se podařilo dostát svému slibu. Ke 28.srpnu 2018, se objekt skvěl opět v celé své důstojné kráse a v rámci Dne horníků 1. září se mohl u pomníku odbýt v důstojném prostředí pietní akt k uctění památky horníků, kteří zahynuli pří důlním neštěstí.   Zrestaurování pomníku horníkům v Chotěšově a hlavně kladné hodnocení veřejnosti tohoto počinu spolku je pro nás výzvou. Spolek se bude o pomník trvale starat a máme v plánu starat se i o další pomníčky a památky na hornictví na Plzeňsku a Břasku, tedy revíru ZUD. V rámci akce byla předána zástupcem obce Chotěšov certifikátem částka 10.000,- Kč. Tu obec Chotěšov získala za obnovu kulturních památek, konkrétně obnovu památníku třinácti horníkům, kteří zahynuli při důlním neštěstí před 100. lety, v soutěži Vesnice roku.

Pietní akt u pomníku na hřbitově v Chotěšově byl prvního září důstojným zahájením 4. ročníku Dne horníků. Položením věnce a kytic za přítomnosti členů spolku, hostů, kněze, místních občanů a místostarosty obce Chotěšov Daniela Koláčka byla uctěna památka zahynuvších horníků. Odpoledne se potom sešli k přátelskému posezení členové spolku, jejich rodinní příslušníci, příznivci spolku a hornictví na Plzeňsku a Břasku a hosté z pozvaných spolků v areálu ZUD a.s., aby se společně pobavili a přátelili. K poslechu hrála skupina Duo a úspěch sklidilo vystoupení pěveckého spolku z Radnic se starými hornickými písněmi. Program a zajištění celé akce, která je jednou ze stěžejních společenských akcí spolku, napomohly financovat MAS Radbuza, obec Zbůch a tradičně ZUD a.s. Zbůch. Účinně nám pomohla obec Úherce, když nám selhali s přípravou hasiči ze Zbůchu. Všem za jejich spolupráci upřímně děkujeme. I přes nepříznivé počasí, které zhatilo řadu plánovaných vystoupení, byla atmosféra a nálada všech přítomných příjemná, přátelská a pro další činnost spolku povzbuzující. Za příkladnou spolupráci s obcí poděkoval spolku i přítomný starosta obce Zbůch Ing.Hájek Jiří.

Hornicko historický spolek ZUD děkuje všem, kteří přispěli ať už svojí přítomností, vlastníma rukama nebo finanční injekcí za úspěšný průběh čtvrtého ročníku Dne horníků a těší se na setkání se všemi členy i příznivci, při dalších společných akcích.

Zdař bůh

Za VV HHS ZUD Vlasta Hanauerová

Chotěšov 1.9.2018 – pietní akt u pomníku horníkům, kteří zahynuly při důlním neštěstí na dole Austria v Týnci u Zbůchu

 

Stužkování spolkových praporů na slavnosti čtvrtého ročníku Dne horníků ve Zbůchu

 

Jako vždy pozornost si získala výstava dokumentů z historie hornictví na Plzeňsku a Břasku a dokumentů z činnosti HHS ZUD instalovaná z důvodu špatného počasí v chodbě objektu ZUD.

Kategorie: 2018Aktuality

1 komentář

Antonín Cubera · 2. 12. 2018 v 17:43

O.K.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies.  View more
Nastavení cookies
Přijmout
Odmítnout
Nastavení Cookies
Soukromí a Cookies
Název Aktivní
__wpdm_client

Kdo jsme

Naše webová adresa je: https://hhszud.cz.

Jaké shromažďujeme osobní údaje a proč je shromažďujeme

Komentáře

Když návštěvníci přidají komentář na tento web, jsou shromažďovány údaje zobrazené ve formuláři pro komentář, dále IP adresa návštěvníka a řetězec user agent definující prohlížeč, což pomáhá k detekci spamu. Službě Gravatar může být poskytnut anonymní řetězec vytvořený z vaší emailové adresy (nazývaný také hash), díky kterému lze určit jestli tuto službu používáte. Zásady ochrany osobních údajů služby Gravatar jsou k dispozici zde: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vašeho komentáře je váš profilový obrázek viditelný pro veřejnost v kontextu vašeho komentáře.

Média

Pokud nahráváte obrázky na tento web, měli byste se vyhnout nahrávání obrázků s vloženými údaji o poloze (EXIF GPS). Návštěvníci webu mohou stáhnout a zobrazit libovolné data o poloze z obrázků na webu.

Kontaktní formuláře

Cookies

Pokud na naše stránky přidáte komentář, můžete povolit uložení jména, emailové adresy a webové stránky do cookies. Tímto způsobem se snažíme zvýšit váš komfort, když budete psát nový komentář už pak nebudete muset tyto údaje znovu vyplňovat. Tyto soubory cookies budou mít životnost jeden rok. Pokud máte účet a přihlašujete se k tomuto webu, nastavíme dočasné cookie pro ověření, zda váš prohlížeč přijímá soubory cookies. Tento soubor cookie neobsahuje žádné osobní data a při zavření prohlížeče se zruší. Při přihlašování vám nastavíme také několik souborů cookies pro uložení vašich přihlašovacích údajů a pro nastavení zobrazení obrazovky. Přihlašovací soubory cookies mají životnost dva dny a cookies pro nastavení zobrazení mají životnost jeden rok. Pokud potvrdíte možnost „Zapamatovat si mě“, vaše přihlášení bude trvat dva týdny. Pokud se ze svého účtu odhlásíte, přihlašovací cookies budou odstraněny. Pokud upravujete nebo publikujete článek, bude ve vašem prohlížeči uložen další cookie. Tento cookie neobsahuje žádné osobní data a jednoduše označuje ID příspěvku, který jste právě upravili. Jeho platnost vyprší po 1 dni.

Vložený obsah z dalších webů

Příspěvky na těchto stránkách mohou obsahovat vložený obsah (například videa, obrázky, články atd.). Vložený obsah z jiných webových stránek se chová stejným způsobem, jako kdyby návštěvník navštívil jiný web. Tyto webové stránky mohou shromažďovat data o vás, používat soubory cookies, vkládat další sledování od třetích stran a sledovat vaši interakci s tímto vloženým obsahem, včetně sledování interakce s vloženým obsahem, pokud máte účet a jste přihlášeni na danou webovou stránku.

Analytika

S kým sdílíme vaše údaje

Jak dlouho uchováváme vaše údaje

Pokud přidáte komentář, komentář a jeho metadata budou uchovávána po dobu neurčitou. Údaje jsou uchovávány za účelem automatického rozpoznání a schválení všech následných komentářů, místo jejich držení ve frontě moderování. Pro uživatele, kteří se registrují na tomto webu (pokud mají tuto možnost), ukládáme také osobní údaje, které uvádějí ve svém uživatelském profilu. Všichni uživatelé mohou kdykoliv vidět, upravovat nebo smazat své osobní údaje (s výjimkou toho, že nemohou změnit své uživatelské jméno). Administrátoři webu mohou také tyto informace zobrazit a upravovat.

Jaké máte práva?

Pokud máte na tomto webu účet nebo jste zde přidali komentáře, můžete požádat o obdržení souboru s exportem osobních údajů, které o vás uchováváme, včetně všech údajů, které jste nám poskytli. Můžete také požádat o odstranění veškerých osobních údajů, které o vás uchováváme. Tato možnost nezahrnuje údaje, které jsme povinni uchovávat z administrativních, právních nebo bezpečnostních důvodů.

Kam posíláme vaše data?

Komentáře návštěvníků mohou být kontrolovány prostřednictvím automatizované služby detekce spamu, která může být umístěna v zahraničí.
Uložit nastavení
Nastavení cookies