Hornické konzilium v Hornickém skansenu Mayrau

V dubnu nebylo možné uskutečnit plánované Hornické konzilium, které vybírá nositele cen Český permon, z důvodu způsobeném epidemií covid-19. V pátek 26.6.2020 se sešlo Hornické konzilium Sdružení hornických a hutnických spolků ČR na Dole Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Prezentovalo se 20 spolků a pět předaných plných mocí od spolků, které se omluvili. Tedy hlasovalo celkem 25 spolků. Za Hornický spolek HHS ZUD Zbůch byl přítomen předseda Antonín Lukášek a místopředseda Josef Pašek. Hlavním bodem programu bylo projednání cen Český permon 2020. V kategorii Počin roku bylo obcí Zbůch nominováno Hornické muzeum ve Zbůchu. Z 10 kandidátů jsme postoupili do II. kola, kde zůstali jen dva s nejvíce hlasy a v něm jsme získali podporu 10 hlasů a umístili jsme se, podobně jako v roce 2019, druzí. Vítězem se stala  publikace Hornické památky ČR, autoři Jaromír Zelenka a Roman Živor s 15 hlasy. V diskusi se poukázalo na rozdíly v přístupu k hodnocení profesionálních nominací (letos kniha, vloni film) a počinů, které jsou provedeny svépomocí, bez dotací na realizaci. Do této kategorie patří např. naše muzeum. Na zasedání také vystoupil zástupce hornického spolku ze Žacléře a oznámil plénu, že

 24. Setkání hornických měst a obcí ČR
plánované od 11. do 13. září 2020 v Žacléři se díky nejasné hygienické situaci bohužel nemůže uskutečnit v plánovaném rozsahu.
Pouze vybraní zástupci spolků
(z každého spolku 4 zástupci) a dalších organizací se sejdou v pátek 11. září večer, aby se zúčastnili slavnostního předání cen Český permon 2020.

Bylo navrhováno přesunutí do roku 2021, ale ten již je obsazen setkáním v Mostě (v r. 2022 v Kutné Hoře, 2023 v Ostravě a 2024 v Jáchymově). Byla také podána informace o celostátním Skoku přes kůži dne 2.10.2020 v Ostravě (v r.2021 ve Stráži pod Ralskem). Z každého hornického spolku jsou do Ostravy zváni 2 zástupci – účast se musí nahlásit do konce července. Dále se diskutovalo o výstrojové směrnici hornických spolků, zejména k hodnostnímu označení na rukávech. Definitivní rozhodnutí bylo odloženo na letošní podzim.

Antonín Lukášek, Josef Pašek

Kategorie: 2020Aktuality

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *