Hornicko historický spolek Západočeských uhelných dolů Zbůch
Vážení přátelé i náš hornický spolek má zájem prostřednictvím tohoto zpravodaje vás informovat o dění v našem spolku. Loňský rok jsme se i my, jako ostatně většina spolků stále ještě potýkali s dozvuky kovidové pandemie a od toho se také odvíjely naše aktivity. Naštěstí je snad tohle za námi a můžeme se zase s elánem pustit do obnovy tradičních akcí a do plnění úkolů, které jsme si před sebe jako spolek postavili. Jednak jsme obnovili už tradiční kamarádská setkání, která svoláváme párkrát do roka střídavě v obcích s hornickou historií. První letošní jsme měli v restauraci U stadionu tady u vás ve Zbůchu. V březnu se naplno rozběhlo otevření Hornického muzea s novou venkovní expozicí s ukázkovou hornickou štolou a maketou těžní věže. V loňském roce přes všechna ta opatření naše muzeum navštívilo přes pět set návštěvníků. Vzhledem ke stále většímu zájmu, můžeme letos očekávat i vyšší počet návštěvníků. Vítanými byly v muzeu mateřské školy, děti ze základních škol, studenti ze středních škol, a i škol vysokých. Pozornost si zasloužilas výstava paleontologické sbírky našeho člena Dana Hány. Některé z jeho velmi zdařilých exponátů můžete vidět vystavené i v muzeu. Zorganizovali jsme pár poznávacích výjezdů pro členy spolku. Pokračovali jsme na stavbě hornické štoly a venkovní expozice paleontologie v místě odklizu Kristián ve Vranovicích u Břas. Bohužel i náš spolek někdy zastihne smutná událost jako je odchod člena. K takové smutné události patřilo rozloučení s Vaškem Skolkem, který ukončil svou životní pouť ve věku nedožitých 73 let. Za jeho aktivní činnost ve spolku mu touto cestou ještě jednou musíme poděkovat.
A co nás čeká letos……. Jednak máme stále co dělat na poli dokumentování historie hornictví v bývalém revíru Západočeských uhelných dolů. Hodně času vyplňuje správa Hornického muzea, doplňování expozic, péče o ně, péče o návštěvníky a zajišťování propagačních materiálů jejichž nabídku chceme letos rozšířit. Připravujeme naučnou stezku Nýřanskem, putovní výstavu k historii hornictví zejména pro školy a obce, musíme pokračovat na pracích hornické expozice v odklizu Kristián ve Vranovicích u Břas. Chtěli bychom pokračovat v rozšiřování venkovní expozice hornického muzea ve Zbůchu o environmentální venkovní část. V rámci publikační činnosti bychom rádi vydali drobnou publikaci Václava Vébra se vzpomínkami na hornictví Nýřanska. Jako už tradičně se zapojíme v červnu do každoročně konaného festivalu Industry Open přijetím dvou zážitkových zájezdů Putování za uhlím. Klíčovými akcemi budou 7. Den horníků, který plánujeme na 10.září jako tradičně v areálu ZUD a.s. a účast na celonárodním setkání hornických měst, obcí a spolků, které proběhne 23.-25.9. v Kutné Hoře. V průběhu roku bychom chtěli připravit pro členy pár zájmových výletů do míst s hornickými tradicemi s muzei. Plánujeme pokračovat v paleontologických expedicích na odvalech ve Zbůchu pod názvem „Cesta do pravěku“. Ty našly mezi účastníky velkou odezvu a je velký zájem o jejich pokračování. Dál chceme rozvíjet spolupráci s klubem Iron Monument Club Plzeň na zážitkových jízdách po hornických železnicích. Budeme dál rozvíjet spolupráci s hornickými obcemi a hornickými spolky. Spolupráce s obcemi a spolky je pro nás velmi důležitá, vážíme si jí a je nutné za ni všem poděkovat. Těžko bychom doznali takových výsledků, kterých jsme za necelých sedm let činnosti spolku dosáhli, kdybychom nenacházeli podporu obcí, ale i sponzorů. Jednou z obcí, kde naše spolupráce je nanejvýše vítanou je právě obec Zbůch. Stejně tak si nedovedeme naši činnost představit bez spolupráce se ZUD a.s. Zbůch, kde náš spolek sídlí a kde rozvíjí svoji činnost.
Výkonný výbor Hornicko historického spolku ze Zbůchu – www.hhszud.cz

Kategorie: 2022Aktuality

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies.  View more
Nastavení cookies
Přijmout
Odmítnout
Nastavení Cookies
Soukromí a Cookies
Název Aktivní
__wpdm_client

Kdo jsme

Naše webová adresa je: https://hhszud.cz.

Jaké shromažďujeme osobní údaje a proč je shromažďujeme

Komentáře

Když návštěvníci přidají komentář na tento web, jsou shromažďovány údaje zobrazené ve formuláři pro komentář, dále IP adresa návštěvníka a řetězec user agent definující prohlížeč, což pomáhá k detekci spamu. Službě Gravatar může být poskytnut anonymní řetězec vytvořený z vaší emailové adresy (nazývaný také hash), díky kterému lze určit jestli tuto službu používáte. Zásady ochrany osobních údajů služby Gravatar jsou k dispozici zde: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vašeho komentáře je váš profilový obrázek viditelný pro veřejnost v kontextu vašeho komentáře.

Média

Pokud nahráváte obrázky na tento web, měli byste se vyhnout nahrávání obrázků s vloženými údaji o poloze (EXIF GPS). Návštěvníci webu mohou stáhnout a zobrazit libovolné data o poloze z obrázků na webu.

Kontaktní formuláře

Cookies

Pokud na naše stránky přidáte komentář, můžete povolit uložení jména, emailové adresy a webové stránky do cookies. Tímto způsobem se snažíme zvýšit váš komfort, když budete psát nový komentář už pak nebudete muset tyto údaje znovu vyplňovat. Tyto soubory cookies budou mít životnost jeden rok. Pokud máte účet a přihlašujete se k tomuto webu, nastavíme dočasné cookie pro ověření, zda váš prohlížeč přijímá soubory cookies. Tento soubor cookie neobsahuje žádné osobní data a při zavření prohlížeče se zruší. Při přihlašování vám nastavíme také několik souborů cookies pro uložení vašich přihlašovacích údajů a pro nastavení zobrazení obrazovky. Přihlašovací soubory cookies mají životnost dva dny a cookies pro nastavení zobrazení mají životnost jeden rok. Pokud potvrdíte možnost „Zapamatovat si mě“, vaše přihlášení bude trvat dva týdny. Pokud se ze svého účtu odhlásíte, přihlašovací cookies budou odstraněny. Pokud upravujete nebo publikujete článek, bude ve vašem prohlížeči uložen další cookie. Tento cookie neobsahuje žádné osobní data a jednoduše označuje ID příspěvku, který jste právě upravili. Jeho platnost vyprší po 1 dni.

Vložený obsah z dalších webů

Příspěvky na těchto stránkách mohou obsahovat vložený obsah (například videa, obrázky, články atd.). Vložený obsah z jiných webových stránek se chová stejným způsobem, jako kdyby návštěvník navštívil jiný web. Tyto webové stránky mohou shromažďovat data o vás, používat soubory cookies, vkládat další sledování od třetích stran a sledovat vaši interakci s tímto vloženým obsahem, včetně sledování interakce s vloženým obsahem, pokud máte účet a jste přihlášeni na danou webovou stránku.

Analytika

S kým sdílíme vaše údaje

Jak dlouho uchováváme vaše údaje

Pokud přidáte komentář, komentář a jeho metadata budou uchovávána po dobu neurčitou. Údaje jsou uchovávány za účelem automatického rozpoznání a schválení všech následných komentářů, místo jejich držení ve frontě moderování. Pro uživatele, kteří se registrují na tomto webu (pokud mají tuto možnost), ukládáme také osobní údaje, které uvádějí ve svém uživatelském profilu. Všichni uživatelé mohou kdykoliv vidět, upravovat nebo smazat své osobní údaje (s výjimkou toho, že nemohou změnit své uživatelské jméno). Administrátoři webu mohou také tyto informace zobrazit a upravovat.

Jaké máte práva?

Pokud máte na tomto webu účet nebo jste zde přidali komentáře, můžete požádat o obdržení souboru s exportem osobních údajů, které o vás uchováváme, včetně všech údajů, které jste nám poskytli. Můžete také požádat o odstranění veškerých osobních údajů, které o vás uchováváme. Tato možnost nezahrnuje údaje, které jsme povinni uchovávat z administrativních, právních nebo bezpečnostních důvodů.

Kam posíláme vaše data?

Komentáře návštěvníků mohou být kontrolovány prostřednictvím automatizované služby detekce spamu, která může být umístěna v zahraničí.
Uložit nastavení
Nastavení cookies